למה יוגה פנים

בויקיפדיה כתוב –
“היוגה מבקשת לתרום לאיזון הגוף והנפש ולמודעות והכרה עצמית”.
היוגה נוצרה בהודו וקבעה נתיב המשלב פילוסופיה, רוח, גוף נפש דרך תירגול גופני ונפשי מסויים. מהודו הגיעה היוגה למערב והתפתחה לתת שיטות רבות ומגוונות, הפכה להיות פופולארית בכל העולם.

אני אישה של טאי-צ’י, היוגה אינה חלק מחיי, ולכן למה יוגה?
כי אני מתחברת למה שהיוגה מייצגת ברמות שונות, שנמצאות גם בעולם שלי, עולם של שקדנות, התמדה, גוף ונפש שזורים יחד ומשפיעים זה על זה בחיבור ואיחוד המביא לתוצאות מופלאות.

ואז לקחת את עולם הגוף על כל חלקיו ולממש במרחב קטן ומשמעותי ביותר, הפנים שלנו. למה יוגה פנים? כי הכל מתחבר ומשתקף בפנים, ואם ניקח את הפנים שלנו לשיעור יוגה, נגלה את כל החיבורים האלו באים ומתגלים בניצוץ בעיניים, בחיוך השמח, בעור הקורן.

המורה שלי - פומיקו טקטסו

שבגיל 35 עברה תאונת דרכים שהשאירה את הפרצוף שלה חסר סימטריה ועייף. דבר לא עזר עד שיום אחד התבוננה בעצמה והבינה שהיא יכולה לעשות לעצמה, והמציאה את יוגה פנים. אני התרגשתי והתחברתי, לומדת ללמד את השיטה לאחר התנסות אישית מבורכת.

יוגה פנים זה כיף!

מה שהופך את התירגול היופי לחוויה מצחיקה ומשעשעת לצד התועלת העצומה שבה.

כדאי לאמץ הרגלים חדשים לחיים, קלים לעשייה וניתנים ליישום ביומיום, יוגה פנים היא אחד מהם. מעבר לכך ברגע שמתרגלים לדקות היומיומיות האלו, מתחילים לשים לב גם למזון שמלווה אותנו ומשפיע על הפנים, לשתייה, להרגלים ושגרה שמתשתנה לנוחיות חדשה.

יוגה פנים מביאה מודעות לנוכחות שלנו

בעולם האישי הפנימי והקרנתו לעולם מסביב, מודעות שעוזרת לקבל שליטה במה שנראה חסר שליטה מקודם – בניראות שלנו לעולם המושפעת מגורמים חיצוניים, ועכשיו מושפעת מהפעולות שנעשה כל יום.

השינויים לא דרמטיים

אסור שיהיו, כי הפנים שלנו עדינים וצריך להתייחס אליהם כך. התיגול נעשה בהדרגה, ולכן בהתבוננות לאחר תקופת תירגול פתאום מגלים את השינוי הפיזי שמתבטא במוצקות טובה יותר של הלחיים, השפתיים, העיניים… הפנים יכולות לקבל סימטריה שהיתה בעבר והחיים וההרגלים הזיזו מעט הצידה, הקמטים פחות עמוקים, גוון העור אחיד יותר…

יש כל-כך הרבה שינויים קטנים שמצטברים עם הזמן והתירגול, שיום אחד נתבונן במראה ונבין – משהו קורה פה, משהו טוב.

פנים הם ראי הנפש אבל לא רק...

תנועה, אכילה, התנהגות, הרגלים נרכשים והרגלים סביבתיים, גנטיקה –

כל אלו ועוד משפיעים על מראה הפנים שלנו. המזון שאנחנו מזינים את עצמנו, הנשימה, הטיפול שאנו מטפלים בעצמנו, הרגלים, סביבה, תורשה… הפנים שלנו הם מערכת מורכבת שאנו בלי לשים לב כלל מביאים לעולם במבט שלנו החוצה, הם משקפים אותנו על כל הרבדים הקיימים.

את הפנים למדנו להזיז לאורך החיים, אבל אלו השרירים שמגלים את הפרצוף האמיתי שלנו, הם אלו שלמדנו להזיז להבעות מסויימות שמזהות אותנו, לפרצופים שמתאימים לתרבות שלנו, הם מתרגלים למספר פעולות קבוע ושוכחים שיש עוד הרבה מעבר לכך, ולכן – יוגה פנים!

לעשות פרצופים מצחיקים, להכיר זויות אחרות של הבעות, להבין שיש כיוון לכל הבעה וגם כיוון מנוגד או משלים, להכיר את מערכת השרירים שמתחת לעור, את תרגילי ה”כושר” שאפשר להעניק לשרירים האלו, לחזק מצד אחד, לשחר מצד שני ולהגיע לאיזון אופטימלי דרך תירגול יומיומי.

אבל לא רק שרירים, גם נשימה, נשמה

כל-כך נפלא להכיר פתאום את המובן מאליו ולהבין שאינו מובן מאליו כלל, שהפנים שלנו יכולים להיות שונים אם נתמיד לאורך זמן בחיבור נכון לשרירים, לנשימה, להרגלים, למוסכמות שאימצנו, ונדע לשנות מה שנכון כדי לתת לפנים שלנו עולם חדש וקורן אור.

טיפ קטן - כדאי לנשום

טכניקה פשוטה לנשימה בספירה של 4 שניות לכל מצב.
לחזור על כך 3 פעמים ולפחות כמה פעמים ביום. מעולה לרגיעה כללית.

כדאי לדעת

מתוך האתר של פומיקו https://faceyogamethod.com

מחזוריות וחילוף חומרים

נעשים כל הזמן, אבל נשימה ותרגילים יוצרים חילוף חומרים יעיל הרבה יותר.זה פשוט – אם נשמנו נכון אז החמצן משתחרר בגוף ועל פני העור בצורה יעילה יותר. אם הזזנו את השרירים נכון אז האנרגיה זורמת בגוף טוב יותר. הכי פשוט לראות דוגמה בצילום תרמי, המשקפת שינוי שנוצר לאחר תירגול 3 פעמים של אותה תנוחה במשך 10 שניות. כן, זמן קצר כל-כך ושינוי מדהים באנרגיה.

שפות שונות, תרבויות אחרות

מסתבר שכל שפה מתבצעת על ידי הזזה של שרירים אחרים בפנים. כך למשל ביפנית נדרשים רק ב-30% משרירי הפנים לזוז, בעוד שגרמנית או צרפתית מזיזות כ-80% משרירי הפנים (לכן בלימוד שפה חדשה כדאי לשים לב לשרירים ולהבין איזה מהם נדרשים לזוז אחרת).

הבעות פנים גם הן תולדה של תרבות, כך אפשר לראות בארצות המזרח עיניים משתנות על מנת להביע רגש שונה, לעומת הבעות בגבות ובפה אצלינו. לכן השפעת המיקום, התרבות והשפה גם הם מכוונים לעיצוב הפנים, הקמטים, השרירים ומה שביניהם.