למה יוגה פנים

בויקיפדיה כתוב –
"היוגה מבקשת לתרום לאיזון הגוף והנפש ולמודעות והכרה עצמית".
היוגה נוצרה בהודו וקבעה נתיב המשלב פילוסופיה, רוח, גוף נפש דרך תירגול גופני ונפשי מסויים. מהודו הגיעה היוגה למערב והתפתחה לתת שיטות רבות ומגוונות, הפכה להיות פופולארית בכל העולם.

אני אישה של טאי-צ'י, היוגה אינה חלק מחיי, ולכן למה יוגה?
כי אני מתחברת למה שהיוגה מייצגת ברמות שונות, שנמצאות גם בעולם שלי, עולם של שקדנות, התמדה, גוף ונפש שזורים יחד ומשפיעים זה על זה בחיבור ואיחוד המביא לתוצאות מופלאות.

ואז לקחת את עולם הגוף על כל חלקיו ולממש במרחב קטן ומשמעותי ביותר, הפנים שלנו. למה יוגה פנים? כי הכל מתחבר ומשתקף בפנים, ואם ניקח את הפנים שלנו לשיעור יוגה, נגלה את כל החיבורים האלו באים ומתגלים בניצוץ בעיניים, בחיוך השמח, בעור הקורן.

המורה שלי - פומיקו טטסוקו

שבגיל 35 עברה תאונת דרכים שהשאירה את הפרצוף שלה חסר סימטריה ועייף. דבר לא עזר עד שיום אחד התבוננה בעצמה והבינה שהיא יכולה לעשות לעצמה, והמציאה את יוגה פנים. אני התרגשתי והתחברתי, לומדת ללמד את השיטה לאחר התנסות אישית מבורכת.

יוגה פנים זה כיף!

מה שהופך את התירגול היופי לחוויה מצחיקה ומשעשעת לצד התועלת העצומה שבה.

כדאי לאמץ הרגלים חדשים לחיים, קלים לעשייה וניתנים ליישום ביומיום, יוגה פנים היא אחד מהם. מעבר לכך ברגע שמתרגלים לדקות היומיומיות האלו, מתחילים לשים לב גם למזון שמלווה אותנו ומשפיע על הפנים, לשתייה, להרגלים ושגרה שמתשתנה לנוחיות חדשה.

יוגה פנים מביאה מודעות לנוכחות שלנו

בעולם האישי הפנימי והקרנתו לעולם מסביב, מודעות שעוזרת לקבל שליטה במה שנראה חסר שליטה מקודם – בניראות שלנו לעולם המושפעת מגורמים חיצוניים, ועכשיו מושפעת מהפעולות שנעשה כל יום.

השינויים לא דרמטיים

אסור שיהיו, כי הפנים שלנו עדינים וצריך להתייחס אליהם כך. התיגול נעשה בהדרגה, ולכן בהתבוננות לאחר תקופת תירגול פתאום מגלים את השינוי הפיזי שמתבטא במוצקות טובה יותר של הלחיים, השפתיים, העיניים… הפנים יכולות לקבל סימטריה שהיתה בעבר והחיים וההרגלים הזיזו מעט הצידה, הקמטים פחות עמוקים, גוון העור אחיד יותר…

יש כל-כך הרבה שינויים קטנים שמצטברים עם הזמן והתירגול, שיום אחד נתבונן במראה ונבין – משהו קורה פה, משהו טוב.

פנים הם ראי הנפש אבל לא רק...

תנועה, אכילה, התנהגות, הרגלים נרכשים והרגלים סביבתיים, גנטיקה –

כל אלו ועוד משפיעים על מראה הפנים שלנו. המזון שאנחנו מזינים את עצמנו, הנשימה, הטיפול שאנו מטפלים בעצמנו, הרגלים, סביבה, תורשה… הפנים שלנו הם מערכת מורכבת שאנו בלי לשים לב כלל מביאים לעולם במבט שלנו החוצה, הם משקפים אותנו על כל הרבדים הקיימים.

את הפנים למדנו להזיז לאורך החיים, אבל אלו השרירים שמגלים את הפרצוף האמיתי שלנו, הם אלו שלמדנו להזיז להבעות מסויימות שמזהות אותנו, לפרצופים שמתאימים לתרבות שלנו, הם מתרגלים למספר פעולות קבוע ושוכחים שיש עוד הרבה מעבר לכך, ולכן – יוגה פנים!

לעשות פרצופים מצחיקים, להכיר זויות אחרות של הבעות, להבין שיש כיוון לכל הבעה וגם כיוון מנוגד או משלים, להכיר את מערכת השרירים שמתחת לעור, את תרגילי ה"כושר" שאפשר להעניק לשרירים האלו, לחזק מצד אחד, לשחר מצד שני ולהגיע לאיזון אופטימלי דרך תירגול יומיומי.

אבל לא רק שרירים, גם נשימה, נשמה

כל-כך נפלא להכיר פתאום את המובן מאליו ולהבין שאינו מובן מאליו כלל, שהפנים שלנו יכולים להיות שונים אם נתמיד לאורך זמן בחיבור נכון לשרירים, לנשימה, להרגלים, למוסכמות שאימצנו, ונדע לשנות מה שנכון כדי לתת לפנים שלנו עולם חדש וקורן אור.

טיפ קטן - כדאי לנשום

טכניקה פשוטה לנשימה בספירה של 4 שניות לכל מצב.
לחזור על כך 3 פעמים ולפחות כמה פעמים ביום. מעולה לרגיעה כללית.

איך זה שקמטים?…

אנחנו נושמים, אוכלים, אוהבים, זזים… חיים.
הגוף שלנו מתחדש כולו אחת ל-7 שנים, הנפש שלנו מתפתחת כל הזמן, נסיון החיים שלנו מוסיף לנו עניין ועומק, והכל בא לידי ביטוי בגוף לאט לאט לאורך השנים.

הגוף הפיזי מתפתח וגדל ומתעצם, עד שמגיעים לשלב הבגרות אשר ממנו והלאה הגוף מתחל לאט לאט להתבגר ולהזדקן, והפנים שלנו משקפות את מציאות הזמן החולף, כך שאפשר לראות את התמורות בצורה המובהקת ביותר  על ידי הופעת קמטים: קמטי הבעה של התנועות שחזרנו עליהן לאורך השנים, קמטים שקיבלנו בירושה משפחתית גנטית או קמטים שכוח המשיכה עזר לנו ליצור.

מילים של ביולוגיה

השנים משתקפות בעור הפנים. הקולגן הנמצא בעור ומחזק את שכבותיו מתמעט עם השנים ויוצר מרווחים שתורמים להעמקת קמטים, אלסטין העוזר לשמור על מוצקות העור וגמישותו גם הוא מתמעט בהדרגה ותורם את חלקו. לצד שני אלו כמובן שהתחדשות התאים נעשית בקצב איטי יותר ככל שחולפות השנים, וכל אלו יחד מביאים לעור דק ומחוספס, למראה בוגר.

קצת יותר על עור ושרירים ומה שביניהם

כאמור העור בנוי משכבות ותחתיו נמצאים השרירים, אלו שזזים כאשר אנו מחייכים, בוכים, אוכלים, חושבים או סתם עושים פרצוף מצחיק.

אנחנו משתמשים בשרירי הפנים כל הזמן וברוב הזמן בלי לשים לב לשימוש הלא מודע והאוטומטי הזה. אנו חוזרים על אותם פרצופים לאורך שנים, נוהגים באותן הבעות ותנועות, חוזרים ומפעילים חלק מהשרירים ולא את כולם, ולפעמים גם לא בצורה שווה בימין ובשמאל – מי למדו להרים רק גבה אחת והתרגלו לזה?… וכך עם הזמן נוצרים לנו קמטי הבעה ולפעמים חוסר איזון כללי בפרצוף.

שרירים שהתחזקו יוצרים ביניהם שקעים שמעמיקים גם הם, כך למשל בין הגבות יכולים להיווצר שני קמטים רק כי לאורך השנים כיווצנו את הגבות זו לקראת זו, והשרירים התחזקו באותו איזור. תירגול חוזר יכול להרגיע את השרירים האלו ולאט לאט הקמטים מאבדים עומק, הופכים לקו עדין ואף נעלמים לחלוטין, רק כי השריר נרגע.

כמו כל פעולת שריר, אם היא נעשית בצורה מודעת ובאופן מבוקר מתחיל להיווצר שינוי.
כך קורה כשאנחנו הולכים לחדר כושר,
וכך קורה כשאנחנו מתרגלים יוגה פנים:
אנחנו לומדים להזיז ולהעיר את השרירים האלו ששכחנו מהם לאורך השנים, מצד שני אנחנו לומדים להרגיע ולהשקיט את השרירים שפועלים יותר מדי כל חיינו, פעולות כמו אלו יוצרות חדר כושר לפרצוף, שעוזר להחזיר את רעננות הנעורים והגמישות להבעה ולמראה שלנו, ולחיים בכלל.

אפשרויות אחרות-  קרמים, בוטוקס?…

שכבת העור העליונה כוללת כמה שכבות משנה, אבל בעיקרון חלקה העליון מורכב מהתאים המתים שנושרים מהגוף. קרם עם קולגן נועד להחזיר מעט מהחוזק והמיצוק לעור, ואכן לפעמים מסייע בכך, אלא שזהו שיפור זמני, שנעלם עם התפוגגות הקרם וחילוף התאים שנושרים, לכן צריך כל פעם למרוח קרם מחדש, השיפור לא מתקדם אלא נשאר תלוי בחומר.

בוטוקס הוא רעלן שמחליש את השריר. למעשה בוטוקס נמצא בשימוש רפואי לשיפור במחלות שונות ובמינונים קטנים ביותר, אבל נמצא כיעיל להעלמה זמנית של קמטים על ידי הרפיית השרירים. בוטוקס יעיל לתקופה של כ 4 חודשים ומצריך טיפול חוזר.
ואני שואלת – להזריק רעל? באמת? עדיף להזריק בריאות לגוף על ידי תירגול אישי של יוגה פנים!

תירגול כזה לא בונה מחדש קולגן בשכבות העור, לא מוסיף אלסטין, אבל כן מאזן את שרירי הפנים, מחליש את המתוחים, מחזק את הרפויים, מאזן את המצריך איזו ויוצר בסיס נכון לעור הפנים ולמראה רענן ובריא.

כדאי לדעת

מתוך האתר של פומיקו https://faceyogamethod.com

מחזוריות וחילוף חומרים

נעשים כל הזמן, אבל נשימה ותרגילים יוצרים חילוף חומרים יעיל הרבה יותר.זה פשוט – אם נשמנו נכון אז החמצן משתחרר בגוף ועל פני העור בצורה יעילה יותר. אם הזזנו את השרירים נכון אז האנרגיה זורמת בגוף טוב יותר. הכי פשוט לראות דוגמה בצילום תרמי, המשקפת שינוי שנוצר לאחר תירגול 3 פעמים של אותה תנוחה במשך 10 שניות. כן, זמן קצר כל-כך ושינוי מדהים באנרגיה.

שפות שונות, תרבויות אחרות

מסתבר שכל שפה מתבצעת על ידי הזזה של שרירים אחרים בפנים. כך למשל ביפנית נדרשים רק ב-30% משרירי הפנים לזוז, בעוד שגרמנית או צרפתית מזיזות כ-80% משרירי הפנים (לכן בלימוד שפה חדשה כדאי לשים לב לשרירים ולהבין איזה מהם נדרשים לזוז אחרת).

הבעות פנים גם הן תולדה של תרבות, כך אפשר לראות בארצות המזרח עיניים משתנות על מנת להביע רגש שונה, לעומת הבעות בגבות ובפה אצלינו. לכן השפעת המיקום, התרבות והשפה גם הם מכוונים לעיצוב הפנים, הקמטים, השרירים ומה שביניהם.