למה יוגה... פנים

בויקיפדיה כתוב –
"היוגה מבקשת לתרום לאיזון הגוף והנפש ולמודעות והכרה עצמית".
היוגה נוצרה בהודו וקבעה נתיב המשלב פילוסופיה, רוח, גוף נפש דרך תירגול גופני ונפשי מסויים. מהודו הגיעה היוגה למערב והתפתחה לתת שיטות רבות ומגוונות, הפכה להיות פופולארית בכל העולם.

אני אישה של טאי-צ'י, היוגה אינה חלק מחיי, ולכן למה יוגה?
כי אני מתחברת למה שהיוגה מייצגת ברמות שונות, שנמצאות גם בעולם שלי, עולם של שקדנות, התמדה, גוף ונפש שזורים יחד ומשפיעים זה על זה בחיבור ואיחוד המביא לתוצאות מופלאות.

ואז לקחת את עולם הגוף על כל חלקיו ולממש במרחב קטן ומשמעותי ביותר, הפנים שלנו. למה יוגה פנים? כי הכל מתחבר ומשתקף בפנים, ואם ניקח את הפנים שלנו לשיעור יוגה, נגלה את כל החיבורים האלו באים ומתגלים בניצוץ בעיניים, בחיוך השמח, בעור הקורן.

המורה שלי - פומיקו טטסוקו

שבגיל 35 עברה תאונת דרכים שהשאירה את הפרצוף שלה חסר סימטריה ועייף. דבר לא עזר עד שיום אחד התבוננה בעצמה והבינה שהיא יכולה לעשות לעצמה, והמציאה את יוגה פנים. אני התרגשתי והתחברתי, לומדת ללמד את השיטה לאחר התנסות אישית מבורכת.

פנים הם ראי הנפש וגם...

פנים הם ראי של דברים רבים נוספים מלבד הנפש:

הם ראי למזון שאנחנו מזינים את עצמנו, לנשימה, ראי לטיפול שאנו מטפלים בנו, להרגלים, לסביבה, לתורשה… הפנים שלנו הם מערכת מורכבת שאנו בלי לשים לב כלל מביאים לעולם במבט שלנו החוצה, הם משקפים אותנו על כל הרבדים הקיימים.

את הפנים למדנו לזיז לאורך החיים, אבל אלו השרירים שמגלים את הפרצוף האמיתי שלנו, הם אלו שלמדנו להזיז להבעות מסויימות שמזהות אותנו, לפרצופים שמתאימים לתרבות שלנו (ידעת שבכל תרבות מזיזים אחרת את הפנים?), הם מתרגלים למספר פעולות קבוע ושוכחים שיש עוד הרבה מעבר לכך, ולכן – יוגה פנים!

לעשות פרצופים מצחיקים, להכיר זויות אחרות של הבעות, להבין שיש כיוון לכל הבעה וגם כיוון מנוגד או משלים, להכיר את מערכת השרירים שמתחת לעור, את תרגילי ה"כושר" שאפשר להעניק לשרירים האלו, לחזק מצד אחד, לשחר מצד שני ולהגיע לאיזון אופטימלי דרך תירגול יומיומי.

אבל לא רק שרירים, גם נשימה, נשמה

כל-כך נפלא להכיר פתאום את המובן מאליו ולהבין שאינו מובן מאליו כלל, שהפנים שלנו יכולים להיות שונים אם נתמיד לאורך זמן בחיבור נכון לשרירים, לנשימה, להרגלים, למוסכמות שאימצנו, ונדע לשנות מה שנכון כדי לתת לפנים שלנו עולם חדש וקורן אור.

טיפ קטן -
כדאי לנשום

טכניקה פשוטה לנשימה בספירה של 4 שניות לכל מצב.
לחזור על כך 3 פעמים ולפחות כמה פעמים ביום. מעולה לרגיעה כללית.

כמה טוב לתרגל יוגה פנים

לקבל הרגלים חדשים לחיים, קלים לעשייה וניתנים ליישום ביומיום.

לצד התירגול היומי בלי לשים לב מתחברת שגרה שמלמדת התמדה.
התבוננות בתזונה הופכת למרכיב נוסף שעוזר, שתייה, נשימה, הליכה, מבט…

יוגה פנים מביאה מודעות לנוכחות שלנו בעולם האישי הפנימי והקרנתו לעולם מסביב, מודעות שעוזרת לקבל שליטה במה שנראה חסר שליטה מקודם – בניראות שלנו לעולם המושפעת מגורמים חיצוניים, ועכשיו מושפעת מהפעולות שנעשה כל יום.

השינויים לא דרמטיים, אסור שיהיו, כי הפנים שלנו עדינים וצריך להתייחס אליהם כך. התיגול נעשה בהדרגה, ולכן בהתבוננות לאחר תקופת תירגול פתאום מגלים את השינוי הפיזי שמתבטא במוצקות טובה יותר של הלחיים, השפתיים, העיניים… הפנים יכולות לקבל סימטריה שהיתה בעבר והחיים וההרגלים הזיזו מעט הצידה, הקמטים פחות עמוקים, גוון העור אחיד יותר…

יש כל-כך הרבה שינויים קטנים שמצטברים עם הזמן והתירגול, שיום אחד נתבונן במראה ונבין – משהו קורה פה, משהו טוב.

רק להתחיל ולהתמיד. ולצחוק בדרך.