קמטים

ואיך הם באים, בעצם?

איך זה שקמטים?…

אנחנו נושמים, אוכלים, אוהבים, זזים… חיים.
הגוף שלנו מתחדש כולו אחת ל-7 שנים, הנפש שלנו מתפתחת כל הזמן, נסיון החיים שלנו מוסיף לנו עניין ועומק, והכל בא לידי ביטוי בגוף שמשתנה לאט לאט.

קמטים… ילדים עושים פרצופים מצחיקים, מנסים את כל מנעד התנועות האפשרי במלוא העוצמה. גם אנחנו היינו שם מזמן, למדנו לצחוק, לבכות, לזעוף, לחשוב… למדנו להפעיל את הפנים שלנו ולסגל לעצמנו הבעות קבועות.

קמטי הבעה של התנועות שחזרנו עליהן לאורך השנים, קמטים שקיבלנו בירושה משפחתית גנטית או קמטים שכוח המשיכה עזר לנו ליצור.

מילים של ביולוגיה

השנים משתקפות בעור הפנים. הקולגן הנמצא בעור ומחזק את שכבותיו מתמעט עם השנים ויוצר מרווחים שתורמים להעמקת קמטים, אלסטין העוזר לשמור על מוצקות העור וגמישותו גם הוא מתמעט בהדרגה ותורם את חלקו. לצד שני אלו כמובן שהתחדשות התאים נעשית בקצב איטי יותר ככל שחולפות השנים, וכל אלו יחד מביאים לעור דק ומחוספס, למראה בוגר.

עור, שרירים

ומה שביניהם

כאמור, העור…

בנוי משכבות ותחתיו נמצאים השרירים, אלו שזזים כאשר אנו מחייכים, בוכים, אוכלים, חושבים או סתם עושים פרצוף מצחיק.

אנחנו משתמשים בשרירי הפנים כל הזמן וברוב הזמן בלי לשים לב לשימוש הלא מודע והאוטומטי הזה. אנו חוזרים על אותם פרצופים לאורך שנים, נוהגים באותן הבעות ותנועות, חוזרים ומפעילים חלק מהשרירים ולא את כולם, ולפעמים גם לא בצורה שווה בימין ובשמאל – מי למדו להרים רק גבה אחת והתרגלו לזה?… וכך עם הזמן נוצרים לנו קמטי הבעה ולפעמים חוסר איזון כללי בפרצוף.

שרירים שהתחזקו יוצרים ביניהם שקעים שמעמיקים גם הם, כך למשל בין הגבות יכולים להיווצר שני קמטים רק כי לאורך השנים כיווצנו את הגבות זו לקראת זו, והשרירים התחזקו באותו איזור. תירגול חוזר יכול להרגיע את השרירים האלו ולאט לאט הקמטים מאבדים עומק, הופכים לקו עדין ואף נעלמים לחלוטין, רק כי השריר נרגע.

תרגול מביא לשינוי

כמו כל פעולת שריר, אם היא נעשית בצורה מודעת ובאופן מבוקר מתחיל להיווצר שינוי.
כך קורה כשאנחנו הולכים לחדר כושר,
וכך קורה כשאנחנו מתרגלים יוגה פנים:
אנחנו לומדים להזיז ולהעיר את השרירים האלו ששכחנו מהם לאורך השנים, מצד שני אנחנו לומדים להרגיע ולהשקיט את השרירים שפועלים יותר מדי כל חיינו, פעולות כמו אלו יוצרות חדר כושר לפרצוף, שעוזר להחזיר את רעננות הנעורים והגמישות להבעה ולמראה שלנו, ולחיים בכלל.

אפשרויות אחרות

קרמים? בוטוקס?

קרמים הם פתרון זמני

שכבת העור העליונה כוללת כמה שכבות משנה, אבל בעיקרון חלקה העליון מורכב מהתאים המתים שנושרים מהגוף. קרם עם קולגן נועד להחזיר מעט מהחוזק והמיצוק לעור, ואכן לפעמים מסייע בכך, אלא שזהו שיפור זמני, שנעלם עם התפוגגות הקרם וחילוף התאים שנושרים, לכן צריך כל פעם למרוח קרם מחדש, השיפור לא מתקדם אלא נשאר תלוי בחומר.

ומה עם בוטוקס?

בוטוקס הוא רעלן שמחליש את השריר. למעשה בוטוקס נמצא בשימוש רפואי לשיפור במחלות שונות ובמינונים קטנים ביותר, אבל נמצא כיעיל להעלמה זמנית של קמטים על ידי הרפיית השרירים. בוטוקס יעיל לתקופה של כ 4 חודשים ומצריך טיפול חוזר.
ואני שואלת – להזריק רעל? באמת? עדיף להזריק בריאות לגוף על ידי תירגול אישי של יוגה פנים!

תרגול מביא לתוצאות!

תירגול כזה לא בונה מחדש קולגן בשכבות העור, לא מוסיף אלסטין, אבל כן מאזן את שרירי הפנים, מחליש את המתוחים, מחזק את הרפויים, מאזן את המצריך איזון ויוצר בסיס נכון לעור הפנים ולמראה רענן ובריא.